En stor Wiking har gått ur tiden!

Håkan Larsson, klubbens första mottagare av "Årets Wiking" har avlidit i en ålder av 76 år.

Håkan började i Wiking redan på femtiotalet och var som mest aktiv på sextio-, sjuttio- och åttiotalet, och hade många uppdrag i föreningen. Som spelare var han bland annat med och vann serien både 1965 och 1968. Håkan var också verksam i föreningens styrelse mellan åren 1966 till 1985, varav fem åren som ordförande i föreningen.

Håkan har för sina insatser för bandyn tilldelats samtliga av Västergötlands bandyförbund förtjänsttecken, han har även erhållit BK Wikings hedersmärke.

Föreningens största utmärkelse till ledare, spelare eller annan person som betyder mycket för föreningen och dess verksamhet har delats ut sedan 1968, Håkan Larsson var den första som fick det priset.

Tack Håkan för dina insatser för BK Wiking.

BK Wikings styrelse sänder vårt djupaste deltagande i sorgen till Håkans familj genom att ge en sista hälsning i form av tyst minut i den kommande seriematchen samt en gåva till Hospice Gabriel.

Bilden ovan visar seriesegrarna 1968. Håkan Larsson står på knä till höger om målvakten Leif Sandgren.